WATCH Award Nominations for Community Theatre

The Washington Area Theatre Community Honors (WATCH) award nominations for Community Theatre were held, January 15, 2012 at The Birchmere in Alexandria, VA.

127 productions (40 musicals, 87 plays) were adjudicated in 2011. Thirty-two community theater companies participated in the WATCH adjudication.

Congratulations to all of the nominees! The Maryland Theatre Guide is looking forward to the award presentation on March 11th at The Birchmere.

The video is of the entire ceremony.

VIDEO Contents:
1. TIME 2:58 “Outstanding Technical Achivements” with Roy Peterson, presenting.
2. TIME 11:30 “Outstanding Technical Achivements” with Leta Hall, presenting.
3. TIME 17:45 “Outstanding Performances by Actor or Actress” with John Kirby, presenting.
4. TIME 22:45 “Outstanding Performances by Actor or Actress” with Jenna Ballard, presenting.
5. TIME 25:24 “Outstanding Achievement in Overall Production” with Craig Mummey, presenting.

And now for the Nominations…

In each of the thirty-eight categories, five nominees were selected based on the average scores of eight judges. In some categories, due to score ties, more than five nominees are announced. Nominations are provided in alphabetical order by nominee. The nominations are provided by category and then by theater at the end of the document.

Nominations for outstanding technical achievements.

Outstanding Set Design in a Musical (5)
 Melissa Gilpin & John Merritt – A Funny Thing Happened on the Way to the
Forum – Port Tobacco Players
 Mark Hamberger – Annie – Rockville Musical Theatre
 Grant Kevin Lane – Thrill Me – Elden Street Players
 Myke Taister – Hairspray – Little Theatre of Alexandria
 James Villarrubia – Ain’t Misbehavin’ – Elden Street Players

Outstanding Set Design in a Play (5)
 Amanda Acker – The Seagull – The Arlington Players
 John Coscia et al – Auntie Mame – Providence Players of Fairfax
 Chip Gertzog & John Coscia – Shadow Box – Providence Players of Fairfax
 C. Evans Kirk & Dan Remmers – Noises Off – Little Theatre of Alexandria
 Andrew JM Regiec – The Twilight of the Golds – Reston Community Players

Outstanding Set Construction in a Musical (5)
 Sara Birkhead – The Drowsy Chaperone – Reston Community Players
 Chris Feldmann – Hairspray – Little Theatre of Alexandria
 Jim Korte et al – Little Shop of Horrors – Damascus Theatre Company
 John Merritt – A Funny Thing Happened on the Way to the Forum – Port Tobacco Players
 James Villarrubia et al – Ain’t Misbehavin’ – Elden Street Players

Outstanding Set Construction in a Play (6)
 John Coscia & Chip Gertzog – Shadow Box – Providence Players of Fairfax
 John Coscia et al – Auntie Mame – Providence Players of Fairfax
 Chris Feldmann – Move Over, Mrs. Markham – Little Theatre of Alexandria
 John Merritt – Duck Hunter Shoots Angel – Port Tobacco Players
 Arthur Pleasants et al – The Seagull – The Arlington Players
 Dan Remmers – Noises Off – Little Theatre of Alexandria

Outstanding Set Painting in a Musical (6)
 Erin Cumbo – Oliver – Little Theatre of Alexandria
 Malca Giblin et al – Annie – Rockville Musical Theatre
 Kevin O’Dowd – Hairspray – Little Theatre of Alexandria
 Cathy Rieder & James Villarrubia – Ain’t Misbehavin’ – Elden Street Players
 Cathy Rieder, Sabrina Begley, Maggie Cotter – The Drowsy Chaperone – Reston Community Players
 April Dawn Weimer et al – A Funny Thing Happened on the Way to the Forum –Port Tobacco Players

Outstanding Set Painting in a Play (7)
 Mary Hutzler – Move Over, Mrs. Markham – Little Theatre of Alexandria
 Ronna Johnson – Duck Hunter Shoots Angel – Port Tobacco Players
 Karl Meier & Kate Meier – A Midsummer Night’s Dream – Elden Street Players
 Kevin O’Dowd – Noises Off – Little Theatre of Alexandria
 Melanie Papasian – Translations – Rockville Little Theatre
 Kate Roehr – The Seagull – The Arlington Players
 Christa Westall – The Twilight of the Golds – Reston Community Players

Outstanding Set Decoration and Set Dressing in a Musical (8)
 Nancyanne Burton – Oliver – Little Theatre of Alexandria
 Marian Holmes & Russell Wyland – Hairspray – Little Theatre of Alexandria
 Dawne LeKang – Little Shop of Horrors – The Alliance Theatre
 Maria Littlefield – Little Shop of Horrors – Damascus Theatre Company
 Nancy McLaughlin et al – Annie – Rockville Musical Theatre
 Bea and Jerry Morse & Barbara Wilson – The Drowsy Chaperone – Reston Community Players
 Joe Stine & John Merritt – Willy Wonka – Port Tobacco Players
 April Dawn Weimer & John Merritt – A Funny Thing Happened on the Way to the Forum – Port Tobacco Players

Outstanding Set Decoration and Set Dressing in a Play (5)
 Mary Dalto & Nancy Eynon Lark – Translations – Rockville Little Theatre
 Ingrid Helvig David – Auntie Mame – Providence Players of Fairfax
 Lindsey Hays – The Seagull – The Arlington Players
 Evan Hoffmann – A Midsummer Night’s Dream – Elden Street Players
 Bea and Jerry Morse – Moonlight and Magnolias – Reston Community Players

Outstanding Properties in a Musical (5)
 Derek Critzer & Dawne LeKang – Little Shop of Horrors – The Alliance Theatre
 Mary Jo Ford – The Drowsy Chaperone – Reston Community Players
 Judy Kee & Margaret Snow – Hairspray – Little Theatre of Alexandria
 Maria Littlefield – Little Shop of Horrors – Damascus Theatre Company
 Elli Swink – 25th Annual Putnam County Spelling Bee – Damascus Theatre Company

Outstanding Properties in a Play (5)
 Avery Burns – The Seagull – The Arlington Players
 Mary Dalto & Nancy Eynon Lark – Translations – Rockville Little Theatre
 Rebecca & John Johnson – Move Over, Mrs. Markham – Little Theatre of Alexandria
 Jessie Roberts – Loose Knit – Taking Flight Theatre Company
 Nicole Zuchetto – Rabbit Hole – Little Theatre of Alexandria

Outstanding Lighting Design in a Musical (5)
 Franklin C. Coleman – Hairspray – Little Theatre of Alexandria
 Ryan Desmond – 42nd Street – The Arlington Players
 Tom Epps – Thrill Me – Elden Street Players
 Noam Lautman – Annie – Rockville Musical Theatre
 Rick Swink – Little Shop of Horrors – Damascus Theatre Company

Outstanding Lighting Design in a Play (5)
 AnnMarie Castrigno – The Seagull – The Arlington Players
 Ken & Patti Crowley – Widdershins – Little Theatre of Alexandria
 Ken & Patti Crowley – The Twilight of the Golds – Reston Community Players
 Jennifer Lyman – Almost Maine – Vienna Theatre Company
 Liz Owens & Nancy Owens – Move Over, Mrs. Markham – Little Theatre of Alexandria

Outstanding Sound Design in a Musical (6)
 Keith Bell – 42nd Street – The Arlington Players
 David Correia & David Hale – Hairspray – Little Theatre of Alexandria
 David Correia – Oliver – Little Theatre of Alexandria
 Bill Johnson – Hairspray – The Alliance Theatre
 Kenny Neal & Daniel Tobiassen – Annie – Rockville Musical Theatre
 Vitol Wiacek – 25th Annual Putnam County Spelling Bee – Damascus Theatre Company

Outstanding Sound Design in a Play (5)
 Ben Allen – A Midsummer Night’s Dream – Elden Street Players
 Wes Bedsworth – The Diviners – Colonial Players of Annapolis
 William Chrapsynski – Moonlight and Magnolias – Reston Community Players
 Jonathan Powers – Almost Maine – Vienna Theatre Company
 Alan Wray – The Seagull – The Arlington Players

Outstanding Costume Design in a Musical (5)
 Mary Ayala-Bush – Frankenstein – Taking Flight Theatre Company
 Michelle Bogert – Hairspray – The Alliance Theatre
 Kevin Lane – Nine – The Arlington Players
 Charlotte Marson & Judy Whelihan – The Drowsy Chaperone – Reston Community Players
 Jean Schlichting & Kit Sibley – Hairspray – Little Theatre of Alexandria

Outstanding Costume Design in a Play (5)
 Lory Levitt & McKenna Kelly – The Seagull – The Arlington Players
 Susan Schulman et al – Romeo and Juliet – Silver Spring Stage
 Robbie Snow & Christian D. Faulkner – Auntie Mame – Providence Players of Fairfax
 Annie Vroom – Widdershins – Little Theatre of Alexandria
 Annie Vroom – Noises Off – Little Theatre of Alexandria

Outstanding Makeup Design in a Musical (5)
 Kat Brais & Andy Izquierdo – Frankenstein – Taking Flight Theatre Company
 Jaimie Nelson – A Funny Thing Happened on the Way to the Forum – Port
Tobacco Players
 Robin Parker – Hairspray – Little Theatre of Alexandria
 Jaclyn Young – The Drowsy Chaperone – Reston Community Players
 Sammi Zanelotti – Willy Wonka – Port Tobacco Players

Outstanding Makeup Design in a Play (5)
 Scott Beadle – Sordid Lives – Bowie Community Theatre
 C. Evans Kirk – Widdershins – Little Theatre of Alexandria
 Howard Vincent Kurtz – Move Over, Mrs. Markham – Little Theatre of Alexandria
 PJ Mitchell – Psycho Beach Party – Dominion Stage
 Sue Pinkman – The Seagull – The Arlington Players

Outstanding Hair Design in a Musical (5)
 Kat Brais – Nine – The Arlington Players
 Maureen Clum, Julie Perez, Derek Critzer – Hairspray – The Alliance Theatre
 Anna Michelle Jackson & Irene Kasotakis – Hairspray – Little Theatre of Alexandria
 Melodie Wilson – Frankenstein – Taking Flight Theatre Company
 Jaclyn Young – The Drowsy Chaperone – Reston Community Players

Outstanding Hair Design in a Play (8)
 Beth Harrison – Auntie Mame – Providence Players of Fairfax
 Howard Vincent Kurtz – Move Over, Mrs. Markham – Little Theatre of Alexandria
 Molly Hicks Larson – A Streetcar Named Desire – Taking Flight Theatre Company
 Denise A. Levine – Same Time Next Year – Greenbelt Arts Center
 PJ Mitchell – Psycho Beach Party – Dominion Stage
 Sue Pinkman – The Seagull – The Arlington Players
 Scott Ross & Kaeti Bradley – Sordid Lives – Bowie Community Theatre
 Mary-Anne Sullivan – The Women – Prince William Little Theatre

Outstanding Special Effects (5)
 Ben Allen – Almost Maine – Vienna Theatre Company
 Ken & Patti Crowley – Widdershins – Little Theatre of Alexandria
 Denise Gilmore et al – Annie – Rockville Musical Theatre
 Keith Linville et al – Willy Wonka – Port Tobacco Players
 David Timmermann – A Christmas Carol – Port Tobacco Players

Nominations for outstanding performances by an actor or actress.

Outstanding cameo in a musical (6)
 Taurean Maray Barber as “Fred Casely” – Chicago – St. Mark’s Players
 Micky Goldstein as “Burt Healey” – Annie – Rockville Musical Theatre
 Andy Izquierdo as “Blind Man” – Frankenstein – Taking Flight Theatre Company
 Scott J. Strasbaugh as “Mr. Pinky” – Hairspray – Little Theatre of Alexandria
 Gina C. Tomkus as “Matron/Gym Teacher” – Hairspray – Little Theatre of Alexandria
 Mark Williams as “High School Principal” – Hairspray – Little Theatre of Alexandria

Outstanding cameo in a play (6)
 Carolyn Cameron as “Maggie” – The Women – Prince William Little Theatre
 Victor Maldonado as “Lou Tanner” – The Gingerbread Lady – Chevy Chase Players
 Lisa Nichols as “Olga” – The Women – Prince William Little Theatre
 Laura Rogers as “Girl” – Blackbird – Silver Spring Stage
 Sally Zatkoff as “Candy Starr” – One Flew Over the Cuckoo’s Nest – Prince William Little Theatre
 Robin Zerbe as “Crystal Allen” – The Women – Prince William Little Theatre

Outstanding featured actress in a musical (6)
 Michelle Harmon as “Armeila McQueen” – Ain’t Misbehavin’ – Elden Street Players
 Rikki Howie as “Charlayne Woodard” – Ain’t Misbehavin’ – Elden Street Players
 Jade Jones as “Nell Carter” – Ain’t Misbehavin’ – Elden Street Players
 Brenda Parker as “Motormouth Maybelle” – Hairspray – Little Theatre of Alexandria
 Miriam Urquart as “Star to Be” – Annie – Rockville Musical Theatre
 Jaclyn Young as “Penny Pingleton” – Hairspray – Little Theatre of Alexandria

Outstanding featured actor in a musical (6)
 Alex Bedont as “Audrey II voice” – Little Shop of Horrors – The Alliance Theatre
 Chaz Coffin as “Seaweed Stubbs” – Hairspray – The Alliance Theatre
 Adrian Cubbage as “Seaweed J. Stubbs” – Hairspray – Little Theatre of Alexandria
 Patrick Doneghy as “Andre DeShields” – Ain’t Misbehavin’ – Elden Street Players
 Gabriel Potter as “Leaf Coneybear” – 25th Annual Putnam County Spelling Bee – Damascus Theatre Company
 Christopher Prince as “Ken Page” – Ain’t Misbehavin’ – Elden Street Players

Outstanding featured actress in a play (5)
 Bernadette Arvidson as “Juanita” – Sordid Lives – Bowie Community Theatre
 Joanne Bauer as “Sissy Hickey” – Sordid Lives – Bowie Community Theatre
 Karen Elle as “Saint Monica et al” – The Last Days of Judas Iscariot – Silver Spring Stage
 Ruth Neaveill as “Vera Charles” – Auntie Mame – Providence Players of Fairfax
 Jaclyn Young as “Hermia/Snout/Wall” – A Midsummer Night’s Dream – Elden Street Players

Outstanding featured actor in a play (5)
 Scott Beadle as “Earl “Brother Boy” Ingram” – Sordid Lives – Bowie Community Theatre
 Adam Downs as “Garry Lejeune” – Noises Off – Little Theatre of Alexandria
 Tom Flatt as “Mason Marzak” – Take Me Out – Dominion Stage
 Brendan Murray as “Butch Honeywell et al” – The Last Days of Judas Iscariot – Silver Spring Stage
 Pat Reynolds as “Paul Gauguin” – Inventing Van Gogh – Colonial Players of Annapolis

Outstanding lead actress in a musical (6)
 Maya Brettell as “Annie” – Annie – Rockville Musical Theatre
 Laura Fontaine as “Audrey” – Little Shop of Horrors – The Alliance Theatre
 Shannon Kingett as “Tracy Turnblad” – Hairspray – Little Theatre of Alexandria
 Kate Merryman as “The Narrator” – Joseph & the Amazing Technicolor Dreamcoat – McLean Community Players
 Chrissy Barnett Miller as “Audrey” – Little Shop of Horrors – Damascus Theatre Company
 Anya Randall Nebel as “Velma Kelly” – Chicago – St. Mark’s Players

Outstanding lead actor in a musical (5)
 Christopher Harris as “Edna Turnblad” – Hairspray – Little Theatre of Alexandria
 Anthony Ingargiola as “Seymour” – Little Shop of Horrors – The Alliance Theatre
 Eric Kennedy as “Guido Contini” – Nine – The Arlington Players
 Gabriel Potter as “Seymour” – Little Shop of Horrors – Damascus Theatre Company
 Christopher Smith as “Nathan” – Thrill Me – Elden Street Players

Outstanding lead actress in a play (6)
 Sherry Berg as “Una” – Blackbird – Capital City Players of DC
 Lolita-Marie as “Mattie Cheeks”– No N******, No Jews, No Dogs – Port City Playhouse
 Jo Black Sullivan as “Glorie” – Grace and Glorie – Bowie Community Theatre
 Sandra Cox True as “Grace” – Grace and Glorie – Bowie Community Theatre
 Beth Whitehead as “Auntie Mame Dennis” – Auntie Mame – Providence Players of Fairfax
 Robin Zerbe as “Irma Grese” – Angel: A Nightmare in Two Acts – Port City Playhouse

Outstanding lead actor in a play (5)
 Mark Lee Adams as “Dr. Farquhar” – Mindgame – Port City Playhouse
 J. McAndrew Breen as “Charlie Conlon etc.” – Stones in His Pockets – Montgomery Playhouse
 William Cassidy as “Randle P. McMurphy” – One Flew Over the Cuckoo’s Nest – Silver Spring Stage
 Adam Downs as “Ralph” – Frozen – Elden Street Players
 Kevin S. Dykstra as “Jake Quinn etc.” – Stones in His Pockets – Montgomery Playhouse

Nominations for outstanding achievement in overall productions.

Outstanding Stage Combat Choreography (5)
 Steve Custer – Hair – Kensington Arts Theatre
 William T. Fleming – Romeo and Juliet – Silver Spring Stage
 Katherine Frattini – A Midsummer Night’s Dream – Elden Street Players
 Richard Koster – Company – Colonial Players of Annapolis
 Karen Schlumpf & Brian Farrell – Moonlight and Magnolias – Reston Community Players

Outstanding Choreography (6)
 Iván Dávila – Hairspray – Little Theatre of Alexandria
 Andrea Heininge – The Drowsy Chaperone – Reston Community Players
 Rikki Howie – Chicago – St. Mark’s Players
 Pam & Kathleen McCormack – Joseph & the Amazing Technicolor Dreamcoat –McLean Community Players
 Duane Monahan – Annie – Rockville Musical Theatre
 John K. Monnett – 42nd Street – The Arlington Players

Outstanding Music Direction (5)
 Mayumi Baker & Valerie A. Higgs – Jekyll & Hyde – Kensington Arts Theatre
 J. Michael d’Haviland – Ain’t Misbehavin’ – Elden Street Players
 Paul Nasto – Nine – The Arlington Players
 Keith Tittermary – 25th Annual Putnam County Spelling Bee – Damascus Theatre Company
 Christopher A. Tomasino – Hairspray – Little Theatre of Alexandria

Outstanding Direction of a Musical (5)
 Stephanie Bonte-Lebair – 25th Annual Putnam County Spelling Bee – Damascus Theatre Company
 Annie Ermlick – Hairspray – The Alliance Theatre
 Richelle “Rikki” Howie – Ain’t Misbehavin’ – Elden Street Players
 Sue Pinkman – Hairspray – Little Theatre of Alexandria
 Joshua Redford – The Drowsy Chaperone – Reston Community Players

Outstanding Direction of a Play (5)
 Bob Benn – One Flew Over the Cuckoo’s Nest – Silver Spring Stage
 Joanna Henry – Rabbit Hole – Little Theatre of Alexandria
 Evan Hoffmann – A Midsummer Night’s Dream – Elden Street Players
 Estelle Miller – Grace and Glorie – Bowie Community Theatre
 Roxanne Fournier Stone – Stones in His Pockets – Montgomery Playhouse

Outstanding Musical (5)
 Hairspray – The Alliance Theatre
 25th Annual Putnam County Spelling Bee – Damascus Theatre Company
 Ain’t Misbehavin’ – Elden Street Players
 Hairspray – Little Theatre of Alexandria
 Annie – Rockville Musical Theatre

Outstanding Play (7)
 Grace and Glorie – Bowie Community Players
 The Shape of Things – Colonial Players of Annapolis
 A Midsummer Night’s Dream – Elden Street Players
 Noises Off – Little Theatre of Alexandria
 Stones in His Pockets – Montgomery Playhouse
 Auntie Mame – Providence Players of Fairfax
 Shadow Box – Providence Players of Fairfax

Originally published, January 16, 2012 

About Mark Beachy

Mark Beachy is the publisher and video producer of the MD Theatre Guide and the NY Theatre Guide.

In 1997 he wrote the play, music, and lyrics in a musical called, “’Bout Baltimore.” This musical won the WMAR TV Channel 2 and Pumpkin Theatre Baltimore Bicentennial Playwriting contest and was produced as a 1-hour television special.

He has directed over 40 productions, including shows for Pumpkin Theatre, Timonium Dinner Theatre, Howard County Center for the Arts, and the Baltimore Children's Theatre where he was the founder and producer for 7 years.

Before starting the MTG in March of 2010, Mark was the performing arts reporter for the Baltimore Examiner.

As a professional actor he has appeared on TV nationally, including on Discovery Health as "Jerry Baldwin" on I Was Dead, “Officer Nunham” on America’s Most Wanted’s Top Cops 2009 and “Alexander T. Crane” in a Japanese TV documentary about Edgar Allan Poe.